25 نوامبر روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

25 نوامبر روز جهاني مبارزه با خشونت عليه زنان

از سال 1981در روز 25 نوامبر سازمان جهاني دفاع از حقوق بشر جهت ياد آوري قربانيان خشونت عليه زنان برنامه های متفاوتی را برای آگاهی افکار عمومی در مورد خشونت علیه زنان ترتیب می دهد . ولي اين روز از سال 1999 از طرف سازمان ملل متحد رسماً  بعنوان روز جهاني مبارز با خشونت عليه زنان اعلام شده است . آمار جهاني نشان مي دهد كه از هر ده زن شش نفر مورد خشونت فيزيكي يا جنسي قرار مي گيرند .

 


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در شنبه 1390/09/05  |
 برای دوام زندگی زناشویی،هرگز این شش جمله را بزبان نیاورید.

برای دوام زندگی زناشویی  ، هرگز این شش جمله را بزبان نیاورید .

شما مهمترین و سخت ترین مرحله را پشت سر گذاشته اید و بالاخره همسر ایده آل خودتان را یافته اید وواقعاً احساس خوشبختی می کنید . ولی اگر می خواهید این خوشبختی دوام داشته باشد ، نباید هرگز این شش جمله را بکار ببرید .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در یکشنبه 1390/06/20  |
 عزیزم تو در رختخواب خوب نیستی

عزیزم : تو در رختخواب خوب نیستی!

یکی از دلایلی که باعث سوء ظن مردها به همسرشون می شود عدم علاقه آنها به همخوابگی است ، یا  عدم شرکت فعال در این رابطه است ، ولی مشکل از جای دیگر است .

  تصور کنید که شما بالاخره شاهزاده رویاهاتون را می یابید و از خوشبختی در پوستتان نمی گنجید ، ولی متاسفانه از روابط جنسی خودتون راضی نیستید ، اما چطوری می توانید به شوهرتون بگوئید ؟ چگونه می توانید در این مورد حرف بزنید بدون اینکه او را ناراحت کنید ؟

 


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در جمعه 1390/05/28  |
 چگونه باید همسر انتخاب کنیم

چگونه باید همسرانتخاب کنیم؟

عشق باید با گذشت همراه باشد ، ما نمی توانیم همیشه در رویای آمدن شاهزاده آرزوهایمان باشیم که صد در صد به ما بخورد ، اما در این دنیای واقعی حتی زیباترین شاهزاده هم عیبهایی دارد . اینجاست که این سئوال پیش می آید، آیا باید از خواسته های خود صرفه نظر کنیم و بعضی عیوب را نادیده بگیریم ؟

 تصویر رویایی همسر آینده اکثر دختران  ، مردی با قد بلند ، موهای پرپشت ، خوش برخورد ، جذاب با فرهنگ و درآمدی بالا والبته چند سالی هم باید بزرگتر باشد .  در مورد مردان جوان و تصویر همسر آینده آنها انتظارات کمی متفاوت ولی همین اندازه بالا است ، البته عجیب نیست که ما باید سالیان سال در جستجوی چنین شاهزاده ای باشیم که اغلب هم بی نتیجه است زیرا کسی که چنین انتظارات بالایی دارد چه بسا شانس دیدن بسیاری از کاندیداهای احتمالی را از دست می دهد  که می توانستند همسر وهمراهی بی نظیر باشند.


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در چهارشنبه 1390/04/01  |
 روز زن

روز زن

تاریخچه روز جهانی زن به زمانهای دور باز می گردد ، شروع مبارزات  زنان برای  تساوی حقوق و درخواست حق رای بود . یکی از اولین مبارزان خانم کلارا زوتکین آلمانی بود که بین سالهای 1933- 1857 زندگی می کرد . او در دومین کنفرانس سوسیالیستها که در 27 آگوست 1910 در کپنهاگن بر گذار شد تعین روزی بعنوان روز جهانی زن را پیشنهاد کرد البته خانم زوتکین هیچ اصراری نداشت که آن چه روزی باشد .این روز به شرطی مورد تائید قرار گرفت که یک شخصیت جهانی داشته باشد و بسیار با دقت بر نامه ریزی شود . بهمین ترتیب اولین روز زن در 19 مارس 1911 در دانمارک – آلمان – اطریش – مجارستان و سوئیس  برگذار شد . علت انتخاب این تاریخ بدلیل این بود که بر گذار کنندگان مایل بودند روز جهانی زن شخصیت انقلابی داشته باشد و عمداً روز 19 مارس را  انتخاب کردند، زیرا  روز 18 مارس روز بزرگداشت زنان قربانی انقلاب 1848 در برلین بود .  
ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در دوشنبه 1389/12/16  |
 زنان امروز و بار داری

چرا تشکیل خانواده برای گروهی از زنان دیگر چیز مسلمی نیست

به تازگی دوستی را ملاقات کردم که برای اولین بار بار دار شده بود من با شنیدن این مطلب خیلی خوشحال شدم چون او چند سالی بود که ازدواج کرده بود بنابراین با خوشحالی به او تبریک گفتم ، ولی با کمال تعجب اشکی در چشمان او دیدم و او در پاسخ من گفت : " اصلاً به برنامه من نمی خورد " .بعداً هم توضیح داد که چه برنامه هایی داشته و این حاملگی همه برنامه های او را بهم زده است. بهمین علت بود که  سعی کردم مطلبی در این زمینه بنویسم .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در چهارشنبه 1389/10/29  |
 آیا قضاوت جامعه تحت تاثیر کلیشه های جنسیتی است؟

آیا قضاوت جامعه تحت تاثیر کلیشه های جنسیتی است ؟

پرفسور روانشناسی  M.R Banaji    و دکتر روانشناسی اجتماعی Anthony G.Greenwald  از دانشگاه واشینگتن طی تحقیقاتی تاثیر کلیشه های جنسیتی  جامعه  و اثر غلط آنها بر شهرت زنان و مردان بررسی کرده اند و چنین گزارش می دهند .

فرآیند کلیشه سازی جنسیتی به نحوی در جامعه ادامه می یابد که مردم ناخودآگاه آنرا دنبال می کنند.
ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در پنجشنبه 1389/10/09  |
 زنان و رقابت

رقابت بین زنان

خانم Melanie .C  Steffens  پروفسور روانشناسی می گوید : آنزمان که مدیران زن منشی خود را آزار می دادند و منشی ها پشت سر کارمندان بایگانی توطئه می کردند گذشت . در دهه 70 که آغاز ادعای تساوی حقوق بین زن و مرد بود هر جا که خانمها با هم کار می کردند حسادت ، بد گویی ورقابت منفی همراه عدم همکاری به محیط کار حکم می کرد ، اما خوشبختانه این شرایط به گذشته تعلق دارد و جنگ رقابت بین زنان  برای تصدی شغل بهتر و بالاتر گذشته
ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در چهارشنبه 1389/07/28  |
 جوانان ایران نیاز به الگو های جدیدی دارند

جوانان ایران  نیاز به الگو های جدید دارند

تازگی مرتب از زبان مسئولین می شنویم که باید شرایط جوانان ایران سامان دهی شود وباید راهی برای بهبود وضع جوانان بیابیم .

بدین ترتیب یکی ازمسائل جامعه ما سامان دادن به وضعیت جوانان می باشد ، این مسلم است که در جامعه ای که اکثریت آنرا جوانان تشکیل می دهند باید با توجه به نیاز های این گروه از جامعه   ابتداء مشخص کنیم که منظور ما از سامان دادن چیست ؟ ما چه انتظاری داریم ؟ این سامان دهی شامل چه مواردی می شود ؟

خواننده عزیز حتماْ نظرتان را راجع به این مطلب بنویسید .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در سه شنبه 1389/03/04  |
 زن از دید دکتر علی شریعتی

روز جهانی زن

دوستی که در دهه قبل از انقلاب اسلامی دانشجو بود تعریف می کرد :

" روز های پر هیجان جوانی شاهد  به دنبال مد رفتن  گروه وسیعی از جوانان جامعه ایرانی آن زمان بودم  زمانی که دامن مینی ژوپ مد بود ولاغری مانند توئیگی ( توئیگی یکی از مدل های دهه 70 بود که فقط پوست و استخوان بود ، او دامن هایی می پوشید که بیشتر شبیه تونیک روی شلوار بود)  شاید به دلیل همین متفاوت بودنش بود که خیلی از دختران جوان را به دنبال روی تشویق می کرد .  اکثرمجلات روز آن زمان البته غیر ازمجله دانشمند و معدودی دیگر دنبال روی از این پروسه مدرن شدن به سبک غربی را تبلیغ می کردنند  .ولی با تمام هیجانها ها باز هم آدم احساس خوبی نداشت .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در دوشنبه 1388/12/17  |
 زناشوئی و سلامتی

زناشوئی و سلامتی 

جدایی می تواند باعث مرگ یک مرد بشود .

زن برای بسیاری از مردان تنها چشمه حمایت عاطفی است . چه اتفاقی می افتد وقتیکه آنها این حمایت عاطفی را از دست بدهند ؟

انسانهائی که دارای زندگی زناشویی مناسبی هستند از سلامتی بیشتری بر خورد دارند و عمر طولانی تری دارند .

دو محقق آلمانی خانم هایکه بروکمان Hilke Brockmann  و آقای توماس کلاین         Thomas Klein از دانشگاه هایدلبرگ   Heidelberg Universitaet تئوری بالا را بطور دقیق بررسی کرده اند
ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در چهارشنبه 1388/10/02  |
 زندگی مشترک

 

زندگی مشترک  "  عاشق بودن "

زوجی که در اولین مراحل زندگی مشترک دائم از هم تعریف می کنند و عیبهای دیگری را نمی بینند بعد ازآغاز زندگی روز مره احتمال زیادی دارد که جدا شوند .

عشاق معمولاً معایب معشوق خود را نمی بینند، آنها معشوق را نقطه نوری در زندگیشان می پندارند و او را عاری از هر عیبی می دانند . ولی با ازدواج و ادامه زندگی مشترک بمرور زمان واقعیت هایی رامی بینند که قبلاً نمی دیدند و بهمین ترتیب نظر مثبتی که داشتند کاهش می یابد و شروع  به انتقاد می کنند و همین تغییر و دیدن واقعیتها در بسیاری از موارد باعث اصلی اختلافات و جدایی هاست
ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در پنجشنبه 1388/09/19  |
 زنان موفق

زنان موفق

آیا زن موفقی را می شناسید؟

او چه می کند؟

چه چیزی باعث موفقیت اوست؟

امروزه یک زن می تواند به هر هدفی که می خواهد برسد . البته به شرطی اینکه برای هدفی که دارد با تمام نیرو کوشش کند ، و حداقل باید مثل مردان آماده خدمت باشد وبه هیچ وجه در توانائی خودش تردید نکند  ،ولی متاسفانه این خود تردیدی همان چیزی است که همه زنان با آن بزرگ می شوند بنابراین باید علیه این خود تردیدی جلو برود.

محققین جامعه شناسی معتقدند که تفاوت تعلیم وتربیت دختران وپسران باعث می شود که دختران با عدم اعتماد به نفس وبا احساس بی ارزشی بزرگ شوند و دائم در پی یافتن جایشان در جامعه می باشند .

 متخصص روانشناسی اجتماعی آقای مارتین زلیگمان می گوید:" دختران در زندگی روزمره دائم ناتوانی را تجربه می کنند زیرا معمولاً رفتار پسران از طرف معلمین ووالدین مورد تشویق وانتقاد قرار می گیرد ،در حالیکه دختران اکثراً نادیده گرفته می شوند .تربیت پسران در جهت گسترش اعتماد به نفس وکارآیی می باشد در حالیکه تربیت دختران در جهت وابستگی وعدم کارآیی است."

بنابراین زنان موفق زنانی هستند که بر خلاف تمام انتظا رات واقعاً جنگیده اند.

زنان با هوش اند ، دقیق تراز مردان هستند و کلاً به دلیل توجهی که دارند چیزهائی را می بینند که مردان  نمی بینند ،آنها از اطاعت کردن که باعث همکاری شود باکی ندارند و ضمناً آماده مبارزه هستند. زنان امروزه اکثراً دارای تحصیلات بالا می باشند. در زمان فعلی بسیاری از زنان در راس مدیریت ادارات و ریاست سازمانهای متفاوت مشغول بکار هستند، آنها صاحب مشاغلی پر مسئولیت  در دادگاهها ، در بخش اقتصادی وهمچنین نشر وبخش کتاب  می باشند .

متخصصین جامعه شناسی پیش بینی می کنند که  زنان قدرتهای رهبری آینده دنیا خواهند بود .

مردان موفق را می توان از کت وشلوار گرانشان یا نگاه بدون احساس آنها شناخت یا اینکه گاه گاه تصویر آنها را در روزنامه ها می بینید، در حالیکه زنان موفق را نمی توان به راحتی شناخت ، اگر آدم با آنها برخورد کند کاملاً نرمال بنظر می آیند به نحوی که اصلاً آدم فکر نمی کند که آنها با دیگران تفاوت دارند . در حالیکه زنان موفق واقعاً باید به خودشان مغرور باشند ،زیرا آنها برای هر قدم موفقیت آمیز جنگیده اند . محققین پیش بینی میکنند که قرن 21 قرن مدیریت ورهبری زنانی است که انعطاف پذیر، مبتکر وآماده مبارزه وکار می باشند .

مجله هفتگی اشترن آلمان در یک همه پرسی به این نتیجه رسیده،که برای 38 در صد از زنان شغلشان اهمیت زیادی دارد، و از هفت نفر یک نفر اهمیت زیادی به ترفیع و در آمد بیشتر می دهد و از آنجائی که تنها رسیدن به درجات بالا داشتن تحصیلات بالاست ، دختران از ابتدا سعی می کنند که نمرات خوبی بگیرند به حدی که امروزه میانگین نمرات دختران بهتر از پسران می باشد . تعداد بیشتری از زنان موفق به دریافت دیپلم دبیرستان می شوند و نزدیک به 42 در صد آنها موفق به در یافت لیسانس می شوند .

آینده متعلق به زنان است

یک مجله اقتصادی انگلیسی طی تحقیقاتی جهت بر رسی چگونگی پیشرفت بازار کار به این نتیجه رسیده است ، که در کشور های صنعتی تعداد مردان آماده کار در حال کاهش است در حالیکه تعداد زنان آماده بکار رو به افزایش است . وبا اینکه در آمد زنان با مردان هنوز کاملاً مساوی نیست ولی ترفیع زنان در اکثر کشور ها سریع تر اتفاق می افتد .امروزه بسیاری از زنان موفق طالب مشاغل سیاسی وحساس می باشند . در کشور آلمان بین سالهای 1980 تا 2005 تعداد نمایندگان مجلس زن سه برابر شده است و برای اولین بار صدر اعظم آلمان یک خانم است .

در زمان فعلی زنان شانس بهتری برای کسب مشاغل بالا نسبت به گذشته دارند ، البته این به معنی این نیست که شرایط آنها همانند مردان راحت شده است ، بلکه هنوز هم زنان نخبه فردا باید علیه تفکر غلط در مورد زن به عنوان جنس ضعیف مبارزه کنند و اکثراً هنوز هم تمام مسئولیت خانه و خانواده بر دوش آنان است .

رئیس دادگاه مرکزی شهر هامبورک آلمان خانم "گورتین اود " می گوید: " برای مردان هنوز هم ترفیع زنان ناراحت کننده می باشد ، به همین دلیل آنها سعی می کنند خیلی زودتر راه پیشرفت خانم ها را به نحوی ببندند . "

هنوز هم اکثر زنان فارغ التحصیل سخت تر از مردان شغل پیدا می کنند . تحقیقاتی که دانشگاه نورنبرگ در این زمینه انجام داده نشان می دهد که هنوز زنان در مشاغلی استخدام می شوند که  حقوق کمتری دریافت کنند وشانس ترفیع کمی داشته باشند . حتی در سخن رانی ها زنان باید خیلی تبحر داشته باشند تا شنوندگان به سخنرانی آنها گوش کنند.

زنان ومردان با تحصیلات مشابه بعلت اینکه زنان در مشاغلی جایگزین می شوند که کمتر فوق العاده یا اضافه کار دریافت کنند ، بنابراین بصورت میانگین 26 در صد کمتر از همکاران مردشان دریافتی دارند . مسئولان علت این تفاوت را در احتمال بار دار شدن زنان می دانند، ومعتقدند که استخدام زنان برای سازمانها یک ریسک است ، در حالیکه تحقیقات نشان می دهند که اکثراً این مردان هستند که بعلت در آمد بیشتر محل کار خود را تغییر می دهند .

زنان ایران

در ایران هم با تمام مشکلات قانونی که سر راه زنان است آنان همچنان با پایداری و صبرزنانه جلو می روند و همانطور که آمار نشان می دهد از نظر تحصیلی از مردان جلو افتاده اند و بسیاری از آنان عهده دار مشاغل با مسئولیتی هستند .حتی اگر هم موفق به پیدا کردن شغل مناسب خود نشوند ولی بعلت مسئولیت تربیتی که بعنوان مادران نسل آینده  به عهده دارند تحصیلاتشان بی فایده نخواهد ماند ، زیرا آنها مسئولیت تربیت نسل آینده را بعهده دارند و مسلماً یک مادر تحصیل کرده می تواند فرزندان بهتری به جامعه آینده تحویل بدهد و ضمناً زنان تحصیل کرده همیشه این شانس را دارند که اگر مجبور بودند یا تمایل داشتند، مجددا سعی کنند به اجتماع کاری باز گردند.

ما زنان ایران راه درازی در پیش داریم که به حقوق واقعی خود برسیم ولی آنطور که بزرگان گفته اند حق گرفتنی است نه دادنی بنابراین باید به مبارزات خود ادامه دهیم و با اینکه قدمها خیلی کوچک است  باز هم ما می بینیم که داریم جلو می رویم و این خود شانس بزرگی است ما تا کنون  موفق شده ایم بعداً هم موفق خواهیم شد ولی بهتر است بجای اینکه همش به فکر قسمت خالی لیوان باشیم به قسمت پر آنهم نگاه کنیم و کمی به خودمان مغرور باشیم که با تمام مشکلات به اینجا رسیده ایم  جائی که بسیاری از زنان در کشور های مسلمان آرزوی آن را دارند .

 آنچه که مسلم است زنان ایران  نباید شرایط  خودشان را با کشورهای غربی مقایسه کنند زیرا آنها ازنظر فرهنگی کاملاً با ما متفاوت می باشند وضمنًًا آنها مبارزات خودشان را از 50 سال پیش آغاز کرده اند و حالا در این نقطه هستند ولی هنوز هم مبارزه آنها ادامه دارد ، در حالیکه  مبارزه ما خیلی جوان است و ما تازه در ابتدای راه هستیم .روزی که رضا شاه دستور داد زنان بدون چادر به خیابان بیایند ، بسیاری از زنان ماه ها از خانه خود بیرون نیامدند مادر بزرگها تعریف می کنند که برای به حمام رفتن سعی می کردند از بام خانه ها عبور کنند تا نا محرمی آنها را نبیند وضمنا پاسبانها  کتکشان نزنند، این نشانه اینستکه هیچ تغییری به زور امکان پذیر نیست و اعتراضها و مقاومتها علامت عدم آمادگی یک ملت و یک اجتماع به تغییر است زیرا هر تغییری نیاز به زمان دارد و افراد جامعه باید برای هر تغییرو پذیرش آن آمادگی بیابند ، تا آن تغییر و تحول موفقیت آمیز باشد.

به امید روزی که تمامی زنان دنیا به حقوق واقعی خودشان برسند.

به مناسبت روز زن

|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در یکشنبه 1387/12/18  |
 زنان و افسردگي

افسردگي در قرن بيست ويكم ،تبديل به بيماري جوامع سنتي ومدرن شده است .ابتلابه اين بيماري ،دلايل زيادي دارد و در فرمهاي متفاوتي ظاهر مي شود و بيشتر مردم تصور غلطي از اين بيماري دارند .
اين كتاب دلايل افسردگي را توضيح مي دهد وشكلهاي متفاوت اين بيماري را به تصوير مي كشد و روشهاي متفاوت معالجه را به بيماران معرفي مي كند.از همه مهم تر به خانواده افراد افسرده نشان مي دهد كه چگونه مي توانند با شخص افسرده زندگي كنند ،بدون اينكه خودشان دلسرد شوند.

این متن خلاصه ای از کتاب " زنان وافسردگی " می باشد .که توسط انتشارات عطائی در سال ۱۳۸۶ انتشار یافته.

سازمان جهانی سلامت ٬ افسردگی را دلیل اصلی بیماری ومرگ زنان می داند .براساس تحقیقات همین

سازمان ۲۰ در صد زنان در کشور های در حال توسعه دچار این بیماری هستند ٬ در حالیکه فقط ۱۰ در صد مردان به این بیماری مبتلا هستند. صاحبنظران معتقدند که مهمترین علت این آمار بالا در مورد زنان  تغییرات هورمونی در آنان می باشد . کلاْ از نظر بیولوژی هورمونهای زنانگی علت بحران احساسی و هم چنین رفتار غیر قابل بیش بینی زنان در مراحل مختلف زندگی است . البته استثناء هم وجود دارد .

بیماری افسردگی بعد از زایمان

تصور کنید مادر جوان با خوشحالی وکنجکاوی منتظر نوزادش باشد ٬ و درست چند روز بعد از زایمان دچار افسردگی عمیق می شود ٬ ۵۰ در صد مادران دچار افسردگی بعد از زایمان می شوند . علائم آن عبارتند از : گریه دائمی ٬ احساس خستگی ٬ بی علاقگی به همه چیز حتی نوزادشان ٬ احساس گناه . جالب این است که این افسردگی همانطور که ناگهانی می آید ٬ اغلب به همان سرعت هم می رود . به همین دلیل هم بسیاری از بزشکان آنرا جدی نمی گیرند ٬ زیرا می دانند که همه این احساسات ناگهانی بعلت تغییرات هورمونی است .در زمان کوتاهی بعد از زایمان٬  ترشح هورمونهای اوستروژن وبروستروژن و هم چنین غده تیروئید به شدت کاهش می یابند و بعلت این تغییر بزرگ هورمونی که بر ترشح سایر هورمونهای عصبی تاثیر زنجیره ای دارند ٬در بعضی از خانمها افسردگی ایجاد می شود. این هورمونها عبارتند از سروتونین٬ دوبامین٬ نوروآدرنالین ٬ این مواد ارتباط عصبی نقش بسیار حساسی در ایجاد شادی و افسردگی فرد دارند .

با هر عادت ماهانه ۳/۲ زنان دچار افسردگی می شوند وآن در اثر تغییر در کاهش هورمون بروستروژن و افزایش اوستروژن یا برولاکتین است و اگر شخص در آن زمان استرس هم داشته باشد ترشح غده تروئید هم افزایش می یابد که همه این ترکیبات باعث تغییرات حالت روحی شخص می شود .

کشف این موضوع باعث آرامش بسیاری از زنان شد زیراقبلاً آنها نمی دانستند که علت این تغییرات ناگهانی روحی آنان چست .

افسردگی زمستانی : در ‌‌‌‌بی کشف علل افسردگی زمستانی به این نتیجه رسیده اند که عکس العمل فیزیکی یا جسمی زنان در مقابل تغییرات روشنایی خیلی واضح تر از مردان است . در این تغیرات فیزیکی میزان هورمون ملاتونین نقش حساسی دارد .با توجه به میزان ترشح این هورمون تعداد زنانی که دچار افسردگی زمستانی می شوند سه برابر مردان است .هورمون ملاتونین فقط در تاریکی در بدن ترشح می شود و یعنی وقتی که ساعت درونی انسان اعلام کند (شب است) و به محض اینکه هوا روشن می شود ٬ ترشح ملاتونین کاهش می یابد. در تحقیقات انجام شده برای تعین میزان ترشح ملاتونین در زمستان بر روی زنان ومردان نشان داده که در زمستان هورمون ملاتونین در زنان طولانی تر ترشح میشود ٬ در حالیکه در مردان نتوانستند تفاوتی در میزان آن با توجه به فصل بیابند. ضمناًاین تحقیقات نشان می دهد که خانمها حتی با وجود استفاده از نور غیر طبیعی ٬واکنش وحساسیت بیشتری در مقابل تغییرات طبیعی نور نشان می دهند. 

 سروتونین که هورمون شادی آور است در مردا ۵۲ درصد بیشتر از زنان ترشح می کند .

تاثیر نقش سنتی زنان در بروز افسردگی : بعد از دلایل بیولوژی دلایل اجتماعی است که این دو با هم باعث ظهور بیماری افسردگی می شوند . بندرت یک زن فقط بدلیل عوامل بیولوژی دچار افسردگی می شود.استرس یکی دیگر از دلایل افسردگی است .برای مثال: شخص احساس می کند هیچ کاری دیگر نمی تواند بکند هر عملی برایش مشکل جلوه می کند (خانه داری) فکر اینکه هر روز چه غذایی باید درست کند تصورش برایش مشکل است٬ او دوست دارد علیه همه چیز اعتراض کند . نکته جالب اینستکه زنان مجرد با وجود تنهائی کمتر از مردان مجرد دچار افسردگی هستند.

تعداد مردان مجرد افسرده بیشتر از مردان متاهل افسرده می باشد ٬در حالیکه زنان متاهل بیشتر مستعد افسردگی می باشند . زنان ومادران شاغل با اینکه مسئولیت دو جانبه دارند کمتر دچار افسردگی می شوند . خانمهای خان دار اکثراً دچار تنهایی هستند با دیگران کمتر ارتباط دارنند واز همه مهمتر اکثراً استقلال مالی ندارند ٬ گفتگو در مورد مسایل مادی وسیله ای ایست که اکثر مردان برای آزار دادن همسرشان از آن استفاده می کنند که او را تحت فشار وسلطه خود قرار دهند. همه این دلایل بعلاوه عدم رضایت از روابط زناشوئی وبگومگو های خانوادگی باعث می شود که زنان خانه دار بیشتر دچار افسردگی شوند.

بر خلاف تصور اکثریت ٬ زنان به ندرت دچار افسردگی می شوند اگر فرزندان بزرگسال خانواده را ترک کنند ٬برای بسیاری از آنان آزادی وکمتر شدن مسئولیت بسیار لذت بخش است .

تحقیقات نشان می دهد مشاغل مردانه معمولاً زنان را برای ابتلا به بیماری افسردگی مستعد می کند .

شرایط محیطی: افسردگی ناشی از تجربیات منفی ٬حوادث ناگهانی ٬ مرگ عزیزی ٬ بیکاری ٬ جدایی از همسر . در این شرایط اگر شخص مورد حمایت قرار گیرد و بافردی بی طرف درددل کند احتمال کمتری دارد که در افسردگی فرو رود ٬زیرا حمایت روحی باعث می شود که تغییرات بیولوژی در بدن او اتفاق نیافتد .   


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در جمعه 1387/10/27  |
 
 
بالا